Blog

Myślenie systemowe – co warto przeczytać?

Myślenie systemowe, oryginalnie Soft Systems Thinking, to jeden z moich ulubionych nurtów w zarządzaniu. Traktuje on organizację jako system powiązanych ze sobą czynników. System ten jest dynamiczny, charakteryzuje się pewną dozą inercji i nieprzewidywalności. Czyli jak to w życiu, prezes może czegoś chcieć a organizacja sobie 😊 Bo żadne relacje i związki w tak skomplikowanym systemie, jakim jest firma, nie są przyczynowo-skutkowe i zero-jedynkowe.

Moim zdaniem jest to jedno z ważniejszych podejść do zarządzania. Dlaczego? Bo pomaga zrozumieć mechanizmy kształtujące firmę i dziejące się w niej proces. Pomyślałem więc, że podzielę się z Wami kilkoma książkami z tego obszaru. Tak dla czystej inspiracji 😊

Seeing the Forest for the Trees: A Manager’s Guide to Applying Systems Thinking – Dennis Sherwood

IMG20210516224747-1536x2048

Dlaczego warto przeczytać?:

 • Ta książka nauczy Cię mapować powiązania organizacyjne zgodnie z przyjętą w podejściu systemowym „notacją”. Krok po kroku w bardzo praktyczny sposób.
 • Zobaczysz na praktycznych przykładach w jaki sposób myślenie systemowe pozwala lepiej zrozumieć dziejące się w firmie zjawiska.
 • Jest napisana bardzo przystępnym językiem.

Myślenie systemowe. Wprowadzenie – Donella Meadows

IMG20210516224737-1536x2048

Dlaczego warto przeczytać?:

 • Dobre, krótkie wprowadzenie dla kogoś kto nigdy nie zetknął się z podejściem myślenia systemowego.
 • Przyjemne, łatwe do zrozumienia przykłady z różnych dziedzin życia, pokazujące na czym polega myślenie systemowe.
 • To klasyka 😊 Chociaż całkiem świeża. Trudno nie znać tej książki jeśli chcemy zajmować się myśleniem systemowym w zarządzaniu 😊 Wiem, to słaby argument 😊

Małe minusy:

 • Polskie tłumaczenie jest… niezbyt doskonałe. Polecam więc oryginał: Thinking in Systems: A Primer
 • Mniej praktyczna niż pierwsza pozycja na tej liście. Nie odnosi się wprost do biznesu. Ale to w cale nie musi być minus.

Piąta dyscyplina – Peter Senge

IMG20210516224728-1536x2048

Dlaczego warto przeczytać?:

 • Tak książka to manifest myślenia systemowego w biznesie. Moim zdaniem, jedna z najważniejszych książek biznesowych jakie kiedykolwiek się ukazały.
 • Senge, pokazuje całą filozofię myślenia o zarządzaniu, w której podejście systemowe (tytułowa piąta dyscyplina) gra główną rolę. Jest to przepis na budowanie organizacji uczącej się i tworzącej dzięki temu wartość w długiej perspektywie czasowej.

Piąta dyscyplina, Materiały dla praktyka – Kleiner Art, Roberts Charlotte, Ross Richard B., Senge Peter M., Smith Bryan J.

IMG20210516224655-1536x2048

Dlaczego warto przeczytać?:

 • Ta książka to praktyczne rozwinięcie Piątej dyscypliny. Jest to zestaw narzędzi, esejów, inspiracji i innych „skarbów”, które pomogą Wam przełożyć ideę myślenia systemowego i organizacyjnego uczenia się na praktykę.
 • Inspirująca, pełna odkryć, zakamarków i pomysłów 😊

The Dance of Change: The challenges to sustaining momentum in a learning organization – Kleiner Art, Roberts Charlotte, Ross Richard B., Senge Peter M., Smith Bryan J.

IMG20210516224813-1536x2048

Dlaczego warto przeczytać?:

 • I znów Senge i spółka 😊. Doskonała kontynuacja Piątej dyscypliny. Tym razem, pokazująca zarządzanie zmianą z perspektywy myślenia systemowego.
 • Książka pokazuje jak krok po kroku podejść do zmiany w organizacji, przechodząc po kolei przez wszystkie  jej etapy.

Mała uwaga do Senge i jego spółki: książki tego autora i jego współpracowników to nie są „gotowce”. Senge pokazuje całą ideę myślenia systemowego, ale nie znajdziecie w jego książkach gotowych do użycia tabelek i narzędzi…. Ale odkryjecie fundamenty, założenia i kolejnego kroki budowania uczącej się organizacji i myślenia systemowego. Moim zdaniem to dużo. Gotowce, rzadko kiedy działają. Gdyby działały, myślenie systemowe byłoby zbędne…

Zarządzanie 3.0. Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile – Jurgen Appelo

IMG20210526133534-1536x2048

Dlaczego warto przeczytać?:

 • Appelo próbuje zastosować podejście bliskie myśleniu systemowemu do obszaru zarządzania IT. Oczywiście działając w metodykach zwinnych.
 • Tak książka to bardzo dobra inspiracja, pozwalająca wyrobić sobie wyobrażenie, na czym polega stosowanie myślenia systemowego w praktyce. Co ważne, osadzona jest w realiach dzisiejszego, szalonego świata VUCA.

Małe minusy:

 • Appelo jest chaotyczny… ale mnie to do końca nie przeszkadza. Ma też trochę braków w filozofii i metodologii, z których bardzo lubi korzystać… Ale nikt nie jest idealny 😊

Zostaw komentarz

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać za pośrednictwem Twojej przeglądarki informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może wpłynąć na Twoje wrażenia z korzystania z naszej witryny internetowej i oferowanych przez nas usług.