Blog

5 typów wskaźników HR, które ułatwią Ci kompleksowy pomiar

Kiedy zajmowałem się szkoleniami wszędzie widziałem potrzeby rozwojowe. Moi znajomi od wynagrodzeń, wszędzie doszukiwali się problemów płacowych… Tak to jest, koncentrujemy się na tym, co jest nam najbliższe. Jeśli masz młotek, wszędzie widzisz gwoździe. 

Podobnie jest z pomiarem w HR. Kiedy zaczynamy mierzyć jeden typ wskaźników, na przykład koszty procesów HR, siłą rzeczy koncentrujemy się na rozwiązaniach wpływających na obniżenie ich poziomu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wdrażając KPI w HR mierzyć interesujące nas procesy z różnych perspektyw, używając do tego różnego typu wskaźników. Dopiero po połączeniu ich ze sobą, zaczniemy dostrzegać pełen obraz i podejmować oparte na danych decyzje. 

Jakie więc typy wskaźników HR powinniśmy mierzyć? I jak je dobrać, aby mierzyć procesy w sposób kompleksowy? 

Odpowiedź znajdziecie poniżej, gdzie opisuję 5 podstawowych rodzajów wskaźników, które pozwolą Wam uchwycić procesy z różnych perspektyw. 😊

Typy wskaźników HR

🔵Wskaźniki kosztowe 

Jest to podstawowy typ wskaźników, który właściwie zawsze jest istotny i którego oczekiwać będzie od nas Zarząd.

Na przykład: koszty rekrutacji, szkoleń, benefitów

 

🔵Wskaźniki czasu

Pokazują jak długo trwają nasze procesy. Ułatwiają ich optymalizację i usprawnianie.

Na przykład: średni czas obsadzenia wakatu

🔵Wskaźniki ilościowe

Pokazują ilość przebiegów naszego procesu.

Na przykład: ilość zrekrutowanych pracowników, ilość zrealizowanych szkoleń

🔵Wskaźniki jakościowe

Ten typ wskaźników HR pomaga nam zrozumieć to, co dzieje się w naszym procesie i czy jest efektywny. Są bardzo przydatne w optymalizacji i projektowaniu nowych procesów. 

Na przykład: konwersja procesu rekrutacji, efektywność działań rozwojowych

🔵Wskaźniki reakcji

Pokazują zadowolenie naszych klientów z oferowanych przez nas usług.

Na przykład:  net promoter score kandydata lub menedżera zlecającego rekrutację

 

Pamiętaj, że wskaźnikując każdy z procesów HR warto zadbać o to, aby używać przynajmniej jednego wskaźnika każdego typu. Jeżeli temat Cię interesuje zobacz również poprzednie wpisy o wskaźnikach HR: 

🔸Wskaźniki HR- kilka praktycznych uwag

🔸Jak zacząć wdrażać wskaźniki HR? 

🔸Wskaźniki HR- co warto przeczytać? 

A jeszcze więcej wartościowych informacji znajdziesz w naszym kursie online Kluczowe wskaźniki HR.  Wejdź i zobacz przykładowe lekcje. 😊

 

 

Posty powiązane

Zostaw komentarz

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać za pośrednictwem Twojej przeglądarki informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może wpłynąć na Twoje wrażenia z korzystania z naszej witryny internetowej i oferowanych przez nas usług.