Wskaźniki HR- co warto przeczytać, aby mądrze uporządkować pomiar HR?
Pomyślałem, że podzielę się z Wami kilkoma publikacjami w temacie wskaźników HR, które na prawdę warto przeczytać i dzięki którym skutecznie wdrożycie KPI w waszej firmie. Poniżej lista książek, które cenię, ponieważ dużo wniosły do mojego myślenia o pomiarze efektywności funkcji HR. Oto moja lista!
Transforming Performance Measurement: Rethinking the Way We Measure and Drive Organizational Success – Dean Spitzer
Ta książka to absolutny must have dla wszystkich, których interesuje wskaźnikowanie w organizacji. Dlaczego? Dlatego, że Spitzer pokazuje bardzo mądre i systemowe spojrzenie na wskaźniki, uwidacznia i uzmysławia nam również błędy jakie popełniają firmy
w tym zakresie.
Jest to książka zarówno praktyczna, jak i patrząca z poziomu „meta” na to jak powinniśmy podchodzić do pomiaru efektywności
w firmie. Co więcej jest mądra i racjonalna, a to bardzo istotne we wskaźnikowaniu. Inaczej KPI nie przynoszą wartości i zmieniają się w narzędzie opresji…
The HR Scorecard: Linking People, Strategy, and Performance – Brian Becker, Mark A. Huselid, Dave Ulric
Druga pozycja must have na mojej liście dotyczącej wskaźników. Zresztą nazwiska autorów mówią same za siebie 😊. Dzięki tej książce łatwiej Wam będzie spojrzeć na HR i wskaźniki z punktu widzenia strategii firmy i powiązać Wasze miary z celami organizacji. To powiązanie jest oczywiście kluczowe. Bez niego całość wskaźników HR jest tylko nikomu niepotrzebną zabawą.
Rentowność inwestycji w kapitał ludzki – Jac Fitz-enz
Bardzo cenię w tej książce dwie rzeczy. Po pierwsze spojrzenie na zarządzanie pracownikami z punktu widzenia rentowności inwestycji. Uważam, tak jak autor, że biznesowe spojrzenie na HR jest bardzo istotne. Po drugie, Fitz-enz pokazuje w swojej książce bardzo pragmatyczne podejście to układania wskaźników HR w firmie. Ja na swój użytek nazywam je „ramą analityczną” i sam chętnie wykorzystuję w prowadzonych projektach. Tak rama pokazuje, że każdy proces można opomiarować bazując na pięciu perspektywach: koszcie, czasie, ilości, jakości i reakcji odbiorców. Niby proste, a działa 😊 Stworzyłem też top listę książek, które warto przeczytać w temacie analityki HR. Znajdziesz ją tutaj.
KPI Checklists – Bernie Smith
Jak sam tytuł wskazuje książka zawiera checklisty, które przydadzą nam się w procesie wdrażania wskaźników. Znajdziecie ich tam kilkadziesiąt 😊. Całkiem sporo jak na książkę mającą zaledwie 180 stron i format małego notatnika. Ale jej wielkość tkwi w bardzo użytecznej treści. Przechodząc przez kolejne listy, możecie być pewni, że nie zapomnicie o żadnym istotnym aspekcie, który trzeba uwzględnić wdrażając wskaźniki HR.
Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI). Tworzenie, wdrażanie i stosowanie – David Parmenter
Bardzo dobry i praktyczny przewodnik jak krok po kroku wdrażać wskaźniki. Bardzo podoba mi się to, że autor odróżnia kluczowe wskaźniki od kluczowych rezultatów. Mam wrażenie, że często o tym zapominamy i mylimy te dwa rodzaje miar.
Książka praktyczna, chociaż czasami przegadana 😊. Zważywszy na to, jak to bywa z książkami tłumaczonymi z języka angielskiego, przeważnie da się je streścić i skrócić do połowy… ale i tak warto 😊
Objectives and Key Results: Driving Focus, Alignment, and Engagement with OKRs – Ben Lamorte, Paul R. Niven
Tak, to jest książka o OKRach… ale gdyby tak spojrzeć na wskaźniki HR z odrobinę innej perspektywy? Na przykład z perspektywy OKR? Zachęcam do takiego eksperymentu. Szczególnie w firmach gdzie stosuje się OKRy po stronie „biznesu”.
Książka Lamorte i Nivena do bardzo dobry, praktyczny podręcznik, który przede wszystkim pokazuje jak wdrożyć OKR. Moim zdaniem, dużo lepsza niż rozreklamowana na wszystkie możliwe sposoby pozycja Doerra: Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR (Measure What Matters: OKRs: The Simple Idea that Drives 10x Growth).
Wskaźniki HR- co warto przeczytać? To pytanie również do Was. Zostaw komentarz z Twoją ulubioną pozycją w tym zakresie. 😉
A jeżeli szukasz jeszcze więcej ciekawych pozycji dla HRowców i trenerów to sprawdź moją playlistę na kanale HRM Academy na YouTube.